Інсулінохворим на цукровий діабет

Цукровий діабет одне з соціально-значимих захворювань, якими опікується держава, виділяя кошти на придбання лікарських засобів, а саме інсулін для І типу діабету за рахунок медичної субвенції та препаратів для лікування ІІ типу діабету за програмою «Доступні ліки». Метформін – лікарський засіб що призначається для лікування цукрового діабету ІІ типу призначається сімейними лікарями та за електронним рецептом напряму сплачується Державою аптекам, які залучені до Програми «Доступні ліки» і хворі безоплатно мають можливість отримувати лікування.

На інсуліни – лікарський засіб що призначається для лікування цукрового діабету І типу за Законом України «Про державний бюджет України» щороку в межах медичної субвенції передбачаються цільові видатки на лікування хворих на цукровий діабет, які розподіляються адміністративно-територіальним одиницям відповідно від кількості хворих.

Розрахунок видатків в частині лікування хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну визначається міністерством охорони здоров’я України відповідно кількості хворих згідно електронного реєстру пацієнтів, що потребують інсулінотерапії. Але доведений державою річний обсяг коштів у сумі 855,8тис.грн не задовольняє потребу хворих Кілійського району в інсулінотерапії на повний рік. В порівнянні на 2018рік було виділено 1041,2тис. грн., тобто на цей рік сума зменшена на 185,5тис.грн.

Слід відмітити, що проаналізував ситуацію за кількістю виписаних рецептів хворим на цукровий діабет та відповідною сумою проведених видатків, адміністрацією лікарні були направлені листи від 24.04.2019року та 04.07.2019р на Одеську обласну державну адміністрацію та Департамент охорони здоров`я, в яких були наведені достеменні дані щодо незабезпеченості видатків на інсулінотерапію, на ріст кількості інсулінозалежних хворих. Також було вказано на те, що затверджена місячна сума видатків всього на 55 % задовольняє фактичну потребу на відшкодування вартості інсулінів, і що тільки домовленість з керівництвом аптечної мережі «Фармація» дозволяє отоварювати всі виписані рецепти на інсуліни і не дає спалахнути соціальному невдоволенню хворих на цукровий діабет І типу. Крім того, домовленість з аптечною мережею призводить до скритої кредиторської заборгованості лікарні перед аптекою, що суперечить Бюджетному кодексу.

Протягом року ведеться діалог з владою щодо додаткового фінансування видатків на придбання інсулінів за рахунок місцевих бюджетів. З Кілійською державною адміністрацією та керівництвом Кілійської ОТГ в діалозі простежується певний прогрес то керівництво Вилківської ОТГ в діалог навіть не вступає. Хочемо зазначити що на 01.07.2019року всього 212 хворих на цукровий діабет І типу, з них мешкають у Кілійській ОТГ – 123 пацієнта, по Вилківській ОТГ – 40 пацієнтів, 49 пацієнтів мешкають у селах Кілійського району. Адміністрацією лікарні районному фінансовому управлінню надані статистичні дані про кількість хворих інсулінозависимих по кожному населеному пункту Кілійського району для оформлення звернень до Кілійської та Вилківської ОТГ, до кожної селищної ради про цю проблему. На сьогоднішній день результатом сумісної роботи є лише дозвіл обласного фінансового управління щодо згоди на помісячну передвижку коштів з грудня і листопада на липень, щоби зменшити заборгованість лікарні за відпущені рецепти на інсуліни аптечній мережі «Фармація».
Слід зазначити що така проблема існує в більшості регіонів України не виключенням стала і Одещина. Більшість лікарень районів області так само як і Кілійська багатопрофільна лікарня намагається знайти додаткове фінансування на забезпечення інсулінами хворих на цукровий діабет І типу.

Станом на 22.07.2019рік залишок договору складає менше 10,0тис.грн., це менше ніж тижнева потреба в інсулінах.

Остаточно виведена сума незабезпеченості видатків на інсулінотерапію до кінця року складає 700тис.грн. за цією цифрою здоров’я та навіть життя хворих на цукровий діабет І типу.

Сподіваюсь, що найближчим часом, це гостре болюче питання буде позитивно вирішено і наші пацієнти отримають своєчасно безоплатне лікування гарантоване Державою.

З повагою та надією
Головний лікар
Кілійської багатопрофільної лікарні
Штегеран В.