Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, що викликає загибель мозкової тканини. Саме слово «інсульт» прийшло до нас з латинської мови та означає «удар». Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.
Існують два різновиди інсульту:
- геморагічний, що спричинений розривом мозкової артерії;
- ішемічний, коли артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.
Головні прояви інсульту
Прояви інсульту залежать від ураженої частини мозку.
Як правило, під час інсульту виникають такі симптоми:
- людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куточок губ;
- постраждалий не може нормально говорити — вимова нерозбірлива та плутана;
- людина не може підняти руки вгору або ж одна рука занадто слабка і не ворушиться;
- виникає слабкість чи оніміння у правій або лівій частині тулуба та кінцівках.
Зверніть увагу, що інколи інсульт може проявитися лише інтенсивним головним болем.
Пам’ятайте! При інсульті важливо діяти швидко – чим раніше надати допомогу, тим більше у людини шансів одужати. Після чотирьох-шести годин у тканинах головного мозку відбуваються незворотні зміни, і пошкоджену ділянку вже неможливо врятувати.
За останні роки інсульт «помолодшав»
Якщо раніше діагноз «інсульт» асоціювався зі старістю й загрожував в основному людям похилого віку, то в наші дні «судинна катастрофа» нерідко вражає й молоді організми. Підступність інсульту – у його раптовості та несподіваності.
У більшості випадків інсульт зустрічається в людей віком від 45 до 60 років, приблизно однаково як у чоловіків, так і в жінок. Але в останні роки різні дослідження фіксують зростання випадків ішемічного інсульту і в молодих людей – від 2,5% до 13% усіх діагнозів порушення мозкового кровообігу.
Чому хвороба «помолодшала»?
Чималу роль у молодому віці відіграють вроджені патології: спадкове підвищення згортання крові, схильність до тромбоутворення, неправильний розвиток сполучної тканини, судинні порушення.
Є низка захворювань, що провокують розвиток інсульту. На них хворіють, на жаль, і в молодому віці: атеросклероз, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, вади серця, миготлива аритмія. Наявність будь-якого із цих захворювань ще не означає обов’язкового виникнення інсульту, але за певних умов хвороба може перерости в мозкові порушення.
Основні фактори ризику:
- Головним фактором розвитку інсульту вважається нелікована артеріальна гіпертензія. На жаль, багато людей просто не знають рівня свого артеріального тиску. А статистика невтішна: на цю недугу в Україні хворіють 11,5 мільйона людей. Тобто інсульт загрожує кожному четвертому українцю;
- Спосіб життя людини також впливає на розвиток судинно-мозкових порушень.
Найагресивнішою й шкідливою звичкою людини залишається куріння. У зв’язку з цим у курців збільшене згортання крові, підвищується жорсткість артерій та швидше розвивається атеросклероз;
- Зловживання алкоголем – також безпосередній фактор ризику «мозкової катастрофи», що супроводжується підвищенням артеріального тиску, розвитком кардіоміопатії та порушенням ритму серця. Найбільш небезпечним є вживання неконтрольованих доз алкогольних напоїв;
- Підвищений рівень холестерину в крові;
- Цукровий діабет;
- Нездорове харчування;
• Малорухливий спосіб життя; - Забруднене повітря.
Профілактика інсульту:
- Піклуючись про своє здоров’я, інсульту можна уникнути. Від нас самих і від нашого способу життя залежить, чи будемо ми хворіти чи ні;
- Регулярно відвідувати лікаря загальної практики-сімейного лікаря і вимірювати тиск;
- Стежити за вагою, рівнем холестерину і рівнем цукру в крові;
- Повне виключення куріння, алкоголю;
- Правильно харчуватися, не переїдати, не вживати фаст-фуди, напівфабрикати, солодощі, напої- «енергетики»;
- Вживати менше солі;
- Уникати стресів і недосипів.